Što misilte, da li više vrijedi tvrdnja A i tvrdnja B:
A: Paradigme bihevioralističkih financija objašnjavaju zašto tehnička analiza funkcionira (tj. zašto su tržišta neefikasna)
ili
B: Paradigme bihevioralističkif financija objašnjavaju zašto snažni pobornici TA izrazito vjeruju u nju?
Kategorije:Uncategorized
IMHO bihevioralističko financijske paradigme mogu korisno poslužiti za objašnjenje (bolje rečeno, “opravdanje”) ponašanja sudionika na tržištu s bihevioralističkog stajališta NAKON što se “uoči” neki pattern (o korijenu ljudske skolonosti prepoznavanju jednostavnih uzoraka u slijedu potpuno slučajnih događaja na slikovit način može se doznati iz solidnog naslova “Your Money and Your Brain: How the New Science of Neuroeconomics Can Help Make You Rich”, Jason Zweig; također, u istom djelu može se pročitati nešto i o uzrocima ljudske sklonosti predviđanju budućih slučajnih događaja). Anchoring i framing po mom sudu definitivno jesu jedan od osnovnih utjecajnih elemenata ponašanja sudionika na tržištu kapitala.
Ukratko, tvrdnja A) bliže je istini. TA u smislu uporabe patterna za predviđanje budućih kretanja meni je osobno nešto manje mila od metode “eci-peci-pec” (zbog veće jednostavnosti uz jednaku pouzdanost).
Danas je elementarna FA uz primjenu kontrarijanskog pristupa u uvjetima neselektivne deprecijacije dionica dostatna za kvalitetan izbor (uz čelične živce i jak želudac, naravno).
Sve pohvale za dosadašnju podjelu gledišta.
Naravno, u prethodnom commentu A) nije A), nego B)…
Sorry, i pozz.
Jedno i drugo može biti podjednako zastupljeno, ovisno o osobnim preferencijama. Sumnjam da je netko do sada radio istraživanje na tu temu tako da ćemo do odgovora malo teže.
I bihevioralne financije i TA spadaju pod heuristike ljudskog uma, tako da su predvidljive. Tu leži dobar dio odgovora. IMHO.
Tek toliko da započnemo neku raspravu. 🙂
Nikakvo istraživanje nam ne može ponuditi odgovor na to ima li crtkaranje grafova smisla. Klasnični TA modeli (Head & Shoulders, Fibo itd.) nemaju smisla jer su lako uočljivi. Međutim ti modeli u kombinaciji sa nekim drugim faktorima možda mogu funkcionirati. Međutim to nikada nećemo znati jer niti jedno istraživanje nije i neće biti toliko robusno da pokrije sve moguće kombinacije varijabli te da ima dovoljno velike uzorke za sve te strategije. Pored toga tu je još jedan logički problem a to je da ako i postoje strategija s kojima se trenutno može zarađivati, one nisu dostupne istraživačima jer zašto bi neko obznanio strategiju s kojom zarađuje ozbiljnu lovu. Osobno mislim da ćinjenica da neko traži dobru TA strategiju nema veze sa anomalijama koje opisuju biheviorističke teorije. Savršeno je moguće da je neko ko traži dobru TA strategiju potpuno racionalan i da ne podliježe biheviorističkim anomalijama.
http://www.behaviouralfinance.net/
Treba dobro proučiti sve ove primjećene fenomene.
Zatim se treba zapitati da li EMH doista dobro opisuje ponašanje tržišta.