Uncategorized

Ultimativni dokaz o negativnosti nekih medija u Hrvatskoj

Moderna tehnologija omogućava do sada nezamislive istraživačke rezultate o medijima. Rezultati su začuđujući!

Profesori politologije i novinarstva će se vjerojatno složiti da je ovo tema za doktorat (naravno ne moj ekspoze, koji je amaterski, nego ovaj način analize medija i društvene stvarnosti).

Prilično pažnje je privukao jučerašnji članak o selektivnom izvještavanju medija u Hrvatskoj o stanju u svijetu, gledano kroz tržišta kapitala (što je krasna tema za analizu jer uključuje podosta jakih i negativnih i pozitivnih vijesti): Najbolje čuvana tajna od Hrvata: Svjetski indeksi na vrhuncima. Mi realisti ili optimisti o stanju u svijetu, ili čak budućnosti Hrvatske, još malo pa ćemo se morati čak i solidarizirati i s najneuteljenijim optimistom – ministrom Grčićem.

Ako je itko sumnjao u ono što sam pisao jučer (a tema i podaci su ekstravagantno uvjerljivi), danas nudim ultimativne dokaze o krajnjoj depresivi, bedari i ogorčenosti koju hrvatski mediji sistematski serviraju ‘raji’ (ako vas muči ova negativna riječ, time sam htio ukazati kako neki mediji tretiraju narod, kao ‘raju’ koja ništa ne zna i zapravo je tijesto koje treba mjesiti i zatucati).

Zapitajmo se, kako bi to bilo da nacionalna TV izvjesti svaki put, u uvodu Dnevnika i senzacionalistički, o svakom porazu hrvatske nogometne reprezentacije, a prešuti svaku pobjedu i čak i osvajanje svjetskog prvenstva? Bez sumnje, rekli bismo da je to teška manipulacija i zapitali bismo se o motivima. Svjetska tržita, o izvještavanju o kojima sam jučer pisao su srž svjetskog gospodarstva, što je (trenutno, ako ne i uvijek) i glavna tema politike (sad to zna čak i SDP g. Milanovića, koji je očito na početku mandata mislio da je ‘gospodarstvo ona prljava i nerazumljiva stvar, koja ide UZ politku, pa ćemo biti pametni i riješiti se tog neugodnog privjeska i dati ga HNS-u …. hi hi hi … glupi HNS, popušit će tu foru, a mi ćemo se baviti ćirilicom, ZA/PROTIV i ostalom PRAVOM politikom!‘).

Evo ultimativnog dokaza: hrvatska redakcija (okosnica su stariji naši novinari iz socijalizma) Deutsche Welle. Kao što znate, DW je jako citiran u Hrvatskoj, valjda zato jer je to ‘strani, objektivni medij, koji se ipak podosta bavi Hrvatskom’. Međutim, redakcijom DW za Hrvatsku dominiraju NAŠI, što možete vidjeti ovdje tako da nam DW u stvari prepakirava u celofan naše smeće (u smislu diskursa prema svijetu), a mi taj mentalni toskični otpad zadivljeno prihvaćamo nazad.

(Moj je inače dojam da taj DW ‘za Hrvate’ u današnje vrijeme ne služi ničemu, osim da ga domaći tzv. ‘lijevi’ mediji linkaju kad im treba neki antikalitalistički članak, ‘jer to je objektivno, stranci kažu!’)

PAZITE SAD: Početkom prošle godine, 2. siječnja, na sam početak godine, kad ljudi odišu optimizmom, u isto vrijeme, 09:50 ujutro, skinuo sam naslovnice stranica o gospodarstvu DW za razne zemlje, Hrvatsku i još 4 (vjerujete mi, ove 4 su reprezentativne).

Najprije stranice ‘za Hrvate’. Pogledajte tu negativu.

Najparodoksalnije je ovo oko tržišta, potpuno nerazumijevanje i negativa. Za NAŠE DW-ovce, to nije pokazatelj svjetskog gospodarstva, centrala, nego je to nešto ‘za špekulante’ gdje oni ‘slave ili tuguju’. Oni jadnici ne znaju kako se financira Mercedes ili Opel kojeg voze, Apple i Google, ili otkud dolaze mirovine. I još ‘mudroserski’: ‘Pazite se!’. Jer oni znaju! Pa zašto onda rade u DW kad znaju što će biti? Zašto ne zarade milijarde na tržištima kapitala kad znaju? 🙂

DW - hrv 1

Sad pogledajte najprije za Albance (ad hoc google translate prijevod na engleski, ali sve je jasno). Držte se za stolce, ovo je zbilja komično! Ni približno toliko negative, ali imamo i jedan zajednički članak, o Latviji i Euro.

Za Hrvate: Što će Latviji euro? — Zašto se ta zemlja UOPĆE odriče svoje valute?
Za Albance: Latvians are accepting the euro? — A GOOD NEWS for the Latvians?

DW - alb (eng)

A sad pogledajte stanje u Latviji u 2014. i očekivanja nadalje, nakon što su ‘jadni ne bili’ prihvatili Euro.

Sad pogledajte i ISTE stranice na engleskom (međunardno), za Njemce (GT ad hoc prijevod) i Poljake (takđer GT ad hoc prijevod). Uočite da nigdje nema mudroserkog upozorenja o oprezu kad špekulanti slave.

Ako vam sad neke stvari nisu jasne, nikad neće biti. A ako uskoro vidite i negativne članke o meni ili mojih projektima i poduhvatima na DW koje će njihova hrvatska braća po peru zdušno prenositi, znate i zašto. Jer drugovi i drugarice, nitko ne smije opstruirati pravedničku borbu za bedaru u svijetu, ogorčenost i depresiju!

Inače ima i dobar vic o tome kako baš NAŠI sve znaju o stanju u svijetu, prenosim s T Portala. Kao i činjenica da smo oduvijek takvi. Otkud uopće Nijemci? Pa zato jer kad su ih slavenska plemena srela, ‘to su oni koji ne znaju govoriti’ (kako bi Srbi rekli) ‘da ih ceo svet razume’. I ne napušta nas to sudbinsko mudrosertvo o stanju svijeta ni do danas:

– ‘Mujo, znaš li ti gdje je New York?’
– ‘Ne, gdje?’
– ‘10.000 kilometara od Sarajeva.’
– ‘Auuu, koja zabit!’

A evo i stranica. Zaključke donesite sami.

Na engleskom:

DW - eng

Za Nijemce:

DW - pol (eng)

Za Poljake:

DW - njem(hrv)

Kategorije:Uncategorized

31 replies »

 1. Nenade, slazem se da nista nije slucajno, a i danasnji clanak u vecernjem o padu prihoda u nekim turistickim kompanijama pokazuje ne samo manipulaciju nego i vrlo veliko neznanje u interpretaciji situacije, ali to je nazalost nasa realnost politicke elite i medija koji to sve prate

   • Crna kronika je najčitanije u VL i toj rubrici se daje najveća pažnja, pa čak se i prisluškuju policijski kanali da se bude prvi na licu mjesta pa čak i brži od same policije. Takav sam dobio odgovor od jednog prijatelja koji je zaposlenik VL i kad sam ga upitao. Što truju “raju” sa tuđim nesrećema ?

  • Deutsche Welle samo proizvodi vijesti i pakira ih prema zahtjevima pojedinih tržišta. Za Poljake jedne a za Rvate druge. Svaka roba ima svoga kupca.
   Ne znam je li ovdje dozvoljeno citirati Marxa: “Filozofi su svijet samo različito tumačili. Radi se o tome da se on promjeni.” Nešto treba mijenjati u svijesti novinara jer se produciranjem loših vijesti stvara loše ozračje. U ratu se takvi osuđuju za defetizam. Tek optimizam vodi prosperitetu a obrnuto može ali i ne mora biti.

 2. Treba tražiti demanti na istom mjestu i istom fontu na kojem je trash-vijest objavljena. Pod prijetnjom tužbe! Imam osjećaj da i dnevna politika diktira taj trash. Ako je turizam rastao i raste i ljudi ušteđevinu ulože u turističke dionice, tko će uložiti u trash domoljubnice države pred bankrotom? Da bi onda država uložila u plaće i materijalna prava proračunskih podanika.

  Ako prođe glupa ideja NAŠIH da štednju u bankama i zaradu od dionica oporezuju, a obveznice ne, isti čas valja ustati ustavnom tužbom. Ishod vrlo predvidiv i jedini moguć.

 3. SŠ “Stjepan Ivšić”
  Orahovica, 3. studenoga 2014.

  Poštovani gospodine Bakić,
  upoznati smo s Vašom idejom o osnivanju inovacijskih centara za mlade u kojim bi se mladi osposobljavali za projekte iz automatike, robotike itd. U našoj školi se okupila grupa od desetak učenika drugog i trećeg razreda gimnazije i komercijale koji su zainteresirani za navedene projekte. Za početak bi to organizirali kao izvannastavnu aktivnost koju bi vodila Danijela Babić, profesorica informatike i matematike u našoj školi.
  Molimo vas da nam pomognete dostavom programa, odnosno uputa za rad, dostavom kontakata, općenito svaka pomoć bi nam dobro došla. Moram reći da su za suradnju zainteresirane i neke tvrtke iz naše sredine, posebno poduzeće Phoenix d.o.o. koje nude suradnju i pomoć.
  Više o našoj školi možete saznati na našoj web-stranici: http://www.ss-sivsic-orahovica.skole.hr

  S poštovanjem

  RAVNATELJ:
  Zorislav Milković

   • g. Bakic, mozda bi bilo ok zatamnit broj mob g.Milkovica. Da mu se ovi vrli zlodusi jos ne okace na privatni zivot jer eto zeli bolje i vise za dijecu svoje skole.

    Lp, Mario

   • Poštovani Bakić,
    zaposlen sam u jednoj internacionalnoj firmi (ne bih je reklamirao ovdje jer nisam ovlašten) i postoji mogućnost zajedničkog nastupa na ovom projektu uključujući i financiranje iz EU fondova.

    Ako postoji interes, molim da mi se javite na mail koji sam ostavio prilikom registracije.

    Srdačan pozdrav,

 4. Nenade, razlozi su prilično jasni, točnije rečeno, iako razloge ne znamo kao tvrde činjenice, možemo postaviti hipotezu koja prilično dobro objašnjava sadašnje stanje i pomaže predvidjeti budućnost.
  Izbor sustava u kojem će živjeti 4.4 milijuna građana Hrvatske je učinjen, i neopoziv. Unutar tog sustava glavni arbitar na ekonomskom polju nije politika, nego tržište, a ključna točka je tržište dionica.
  Sudjelovanje na tom tržištu zahtijeva znanje, vještinu, odvažnost bez obzira baratate li vlastitim ili tuđim novcem.
  Od tržišta se ne može pobjeći, niti učinke/posljedice odluka izbjeći.
  Golemo je neznanje, koje počinje izbjegavanjem ove osnovne činjenice. Mirovine, plaće, socijalna davanja ovise, i ovisit će o stanju na tržištu kapitala, i o znanju, vještini, odlučnosti kojima se na tom tržištu pojavimo.
  Već danas, neravnoteža u omjeru s jedne strane znanja, vještine, odlučnosti na strani onih koji upravljaju, u ime građana, novcem građana, a to su i politička klasa na vlasti ali i neizabrana elita u financijskim insitucijama i količine sredstava kojima upravljaju, i moguće štete, ukoliko se upravlja nevješto, neznalački, i ne ispravljaju pogrešne odluke, je prevelika da bi se bilo tko mogao s njom suočiti bez ozbiljnih posljedica za njegovu psihološku ravnotežu.
  Kao da usred rata građanin shvati da su ljudi koji vode državu i vojsku nesposobni…ili manje dramatično, prije utakmice za svjetsko prvenstvo shvati da je selektor trener ez iskustva, nespreman poslušati savjet i spreman učiiti na greškama…
  U tome trenutku, razumnom čovjeku je jasno, kolika je opasnost, i koliki je golem zadatak, ali i golema prilika pred njim.
  Ubrzajmo film, na prognostički dio…
  Praktičnije, kad bi se pojavio fond koji bi upravljao novcem ulagača, a na čijem čelu bi stao Nenad Bakić, u nekoliko mjeseci (na žalost ova procjena nije samo pohvala Bakiću, koji pohvalu svakako zaslužuje, nego i odraz katastrofalnog stanja hrvatskih financija), taj bi fond bio jedan od najjačih ulagača na tržištu kapitala.

 5. Molim uvažene kolege ako ima netko kakvo viđenje ili mišljenje o CHAG .
  To da je nelikvidna znam.Interesira me ovo drugo.

 6. Nažalost, crna kronika, nesreće, užasi i katastrofe, ono su što se danas prodaje i donosi klikove. Ni jedan portal ili tiskani medij ne živi od pozitivne ili negativne vijesti već od prodanog primjerka ili klika. A ljudi danas klikaju na guzice, sise, nesreće i nečije neuspjehe. Ako je pritom neuspjeh nekog domaćeg poduzetnika, broj klikova eksponencijalno raste. I naslađivanje paralelno s time…

  Svaki uspjeh pojedinca, bio on sportaš, znanstvenik, kulturnjak ili poduzetnik se doživljava kao kolektivni uspjeh, a za svaki neuspjeh se doslovno pljuje po pojedincu. Svatko tko “uspije”, pa kako god si doživljavali tu riječ, je lopov, ratni profiter, tatin sin, sve samo ne uporan, pametan, snalažljiv i vrijedan. Lijepo je to Pervan objasnio: https://www.youtube.com/watch?v=baVCgq3XSzk

  To je užasna okolina, potpuno nemotivirajuća i destruktivna, bez ikakve želje za napretkom. A u Hrvatskoj je toliko pametnih, vrijednih i sposobnih ljudi, ali ne mogu isplivati na površinu kraj silnih pljuvača i destruktivaca.

 7. Svi novinski izdavači i portali znaju da tragedije i loše vijesti prodaju novine i privlače klikove u Hrvatskoj. Nije tako u drugim državama. Takvi smo kao narod očito, teško je to promijeniti dokle god je čitanost vezana za prihode izdavača.

 8. Negdje sam vec cuo razmisljanja da ova kolicina depresije, destrukcije i defetizma u Hrvatskoj nije slucajna vec je jedan od oblika specijalnog ratovanja. i meni se cini da ovolika koncentracija izrazito losih politicko/gospodrsko/socijalnih dogadjanja u relativno kratkom vremenu (nekoliko godina) na relativno malom postoru (Hrvatska) nije ili ne moze biti slucajna. Pa drzavu smo bacili na koljena ne trepnuvsi. Na najvisim politicko gospodarkim razinama caruju korumpirani diletanti. Pa i da imamo neprijatelja on nebi znao sto vise da nam radi. I kao sto je netko rekao jedino sto je dobro u drzavi je turizam i to samo zato sto se dogodio sam od sebe.

  • mc22
   kao što je očigledno, ali tu očiglednost nedovoljno vidimo, Hrvatska je jedna od zemalja, uz Sjevernu Koreju, Kubu, u kojoj je elita na vlasti direktni sljednik ranije vladajuće elite, i nikad nije doživila dovoljno ozbiljan politički poraz koji bi je natjerao na ozbiljnije promišljanje o vlastitoj strategiji. Kao u poznatoj priči o pet slijepaca koji pokušavaju “predočiti” slona, razni ljudi vide razne segmente našeg općeg sljepila.
   Tendencija ka općem crnilu u medijima može se objasniti kao dijelom svjesni, dijelom ipak podsvjesni mehanizam obrane od neizbježne, neporecive istine da živimo u svijetu tržišne privrede, i straha da za to tržište nismo (nisam) dovoljno sposobni.
   To je u biti projekcija razmišljanja i osjećanja pripadnika elite epohe samoupravnog socijalizma, elite vrhunca jednog socijalizma s ljudskim licem, koje je de facto bio ekstremno razvijen klijentelistički sustav, u kojem je definitivno korupcija/klijentelizam zahvaćao toliko široke djelove populacije da je ozbiljno pitanje bi li samo na interesnoj bazi dobio 50% + jedan glas na izborima, a da i ne spominjemo mehanizme političke i psihopolitičke manipulacije.
   Iza čuvene rečenice, koja opisuje socijalizam s ljudskim licem na realan način, “jest krao al je i nama dao”, ipak kao najdublji sloj stoji strah da željene ciljeve svakog normalnog građanina Europe koncem XX i početkom XXI stoljeća: blagostanje, dobru perspektivu za djecu, sigurnost u starosti zapravo ne možemo ostvariti radom, poduzetništvom.
   Manjina, elita, koja je u tom je svijetu klijentelizma odlično funkcionirala, jer se bavila raspodjelom plijena, u današnjem svijetu ne funkcionira dobro osim dok se bavi raspodjelom plijena, ali u tržišnoj privredi to nije dovoljno, znači život na dug.
   Većina je bila plašena, zastrašivana da nije sposobna samostalnim radom preživjeti, iako su iskustva istih ljudi izloženih drugačijem tipu društva – gastarbeitera upravo suprotna – svi koji su bili spremni raditi su uspjeli, školovani ili spremni na učenje natprosječno, poduzetni super uspješno.
   Taj strah od tržišta, projiciran u crnilo medijskog izvještavanja o burzama, kapitalu je dijelom manipulacija, većim dijelom podsvjesni odraz realne svijesti da pripadnik naše elite, koji je svoju poziciju duguje klijentelizmu, ne vlastitoj sposobnosti, radu, rezultatima, takav kakav jest, uistinu nije sposoban preživjeti na tržištu.

Odgovorite!

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.