Croatian Makers

Croatian makers idu dalje!

Ako ste pratili moj projekt Croatian Makers: Projekt Croatian Makers – dio puta do ‘zemlje znanja’ (poziv zainteresiranima) možda će vas zaimati update.

1. Do sada samo ‘pokrili’ možda 15-ak škola i centara, a upravo je stigla je nova oprema – Arduino klonovi, senzori 37/1, ostala oprema – koje je već većinom i podijeljena (klik za veću):

oprema 1

2. Da se oprema dobro koristi, možete vidjeti i npr. iz ovih screenshotova iz jedne škole iz Vukovara (dio gornje pošiljke je također za drugu školu u Vukovaru), jedan je Fischertechnik ROBO TX training lab, drugi je LEGO Mindstorms (zmija koju vidite gore u pozadini je također jedna varijanta iz tog kompleta):

Ja to zovem integracijom i žitovom, a ostale gluposti po kojima je Vukovar u zadnje vrijeme u novinama ostavljam drugima.

3. GSS dobija, što se mene tiče, trećeg drona — iako mislim da su Phantom Vision 2+ bolji za njihove svrhe, ovaj IRIS+ ima neke nove funkcionalnosti i najnoviji je model u toj klasi u svijetu (ima ‘follow me’ način). Na slici ga vidite s GoPro kamerom, gimbalom (žiroskopski stabilizirajućim robotskim ovjesom) i dodatnom baterijom:

iris +

Međutim, mislim da će nakon mog prethodnog poziva dobiti još dva drona od drugih, tako da im se flota penje na 5.
NO:
– cilj nije imati samo ove off-the-shelf modele nego imati posebne letjelice izgrađene baš za njih, i to mi je cilj financirati kod centara koji rade s mladima
– ali u međuvremenu će s ovim vrhunskim modelima moći puno naučiti i ići brzo po krivulji učenja
– STOGA poziv svima koji također žele donirati letjelice izuzetno korisnom i agilnom GSS da mi se jave, ili njima direktno.

4. Do sada su donacije išlo potpuno ‘privatno’, a od prije koji dan imamo osnovanu udrugu Institut za razvoj i inovativnost mladih, pa ćemo vas uskoro pozvati da i sami priložite sredstva ako nam želite pomoći u našoj misiji.

A naša misija je pružiti mladima šansu, jer danas je to lakše nego ikada, iako je mentalni procijep Hrvatske i Europe veći nego ikada. Te iako je procijep onoga što naše školstvo treba biti i što jest golem. NAŠE školstvo kao sustav je vjerojatno nepopravljivo.

Međutim, osim što možemo pomoći mnogima mladima (i njihovim entuzijastičnim profesorima!) da postnu dio suvremenosti, poboljšanje edukacije je bez sumnje najbolji način za smanjivanje nejednakosti, kako unutar Hrvatske, tako i Hrvata spram razvijenih Europljana. A zaista ne vidim bolje od danas zaista dohvatljive i ‘taktilne’, dakle vrlo atraktivne, robotike i automatike za to.

Kategorije:Croatian Makers

12 replies »

 1. Možda sam subjektivan jer sam po zanimanju automatičar, ali ovo mi se čini kao najbolja inicijativa koju sam ikad vidio na ovim prostorima. Svaka čast.

  P.s. Javite kako se može donirati rado bih koliko mogu dao za ovakvu akciju.

 2. lijepo.
  g. Bakić, radite dobar posao sa ovom stranicom, bacam se u čitanje propuštenog (moram priznat da vas nisam shvaćo ozbiljno prije par godina, to je očito bila moja greška- no, mlad sam 🙂
  najbitnije od svega je što ste vi i vaši komentatori (prijatelji/kolege?) stvorili bazu ljudi koji suvislo razmišljaju. a to je u hrvatskoj koju ja vidim pothvat ravan prvom letu u svemir.
  u biti, nisam vas ćito prije jer sam mislio i mislim da je financijski sektor jedno veliko zlo. sada mi je ipak jasno da ne postoji održiva alternativa i da je jedina opcija pokušati napraviti nešto održivo u uvjetima kakvi jesu. a za to nije nitko kompetentniji od ljudi iz sistema.
  ugodan dan.

  • Financijski sektor je jedan od najvećih izuma čovječanstva koji je omogućio stvaranje modernog svijeta i bez kojega taj svijet ne može opstajati (inače se možemo vratiti nazad u predindustrijsko doba). To je “izum” u rangu izuma kotača. Reći da je financijski sektor zlo ima podjednako smisla kao reći da je kotač zlo, cjepiva da su zlo i sl. Neki naravno tako govore i za te druge stvari, ali nisu u pravu.

   Inače jedan od ključnih razloga kod jadnih afričkih zemalja za nemogućnost izvlačenja iz njihove “trajne krize” je nerazvijenost financijskog sektora. Pristup financijskom sektoru je čak i u jednoj “modernoj” državi Indiji faktor koji ključno utječe na trajno siromaštvo određenih skupina ljudi, pokazuje se da (ne)mogućnost otvaranja računa u banci predstavlja jako veliku stvar, da to znatno utječe na perspektive izlaska iz siromaštva. Indijska vlada stoga provodi neke zanimljive projekte “uključivanja” najsiromašnijih u financijske tokove. Slično tako neki zapadni (Norveška, Nizozemska itd.) projekti po Africi idu u smijeru razvijanja financijskog sektora ili barem skroz na mikro razini uključivanja najsiromašnijih u “nekakv oblik financijskog sektora”, omogućavanje nekakvih hibridnih “računa” pri telekomima (njima je telekom i banka u jedom), omogućavanje nekakvih mikro-kredita itd.

   Evo i ovo vam je neka vrsta financijskog sektora, namjenskog mikro kreditiranja, koje iz temelja mijenja ljudske živote, otvara sasvim nove prilike onima najsiromašnijima među nama, kojima financijski sektor i kotač doslovno skupa čine život boljim:
   http://www.coop-africa.org

   P.S. Mislim da je i meni osobno sama naizgled mala jednostavna činjenica “otvaranja studentskog tekućeg računa u PBZ” po odlasku na studij sa 18 god., bitno utjecala na ostatak života, na izlazak iz teškog siromaštva. Financijski sektor je jedna od najvećih vrijednosti koje koristimo stalno a da nismo ni svijesni koliko nam je važna, koliko život znači.

 3. Evo ideje za slogan: Arduino u svakoj skoli!

  A sto se tice arduina, od igracaka i treptala (ipak je to hardware verzija “hello world”) do veoma sofisticiranih projekata, projekt photosynq.org na kojem radim koristi arduino (teensy3.1) a u biti je veoma sofisticiran znanstveni instrument za mjerenje fotosinteze in vivo (fluorometar spektrometrija, tako je pocelo a sad se dodaje fotoakusticki modul, ciklicka voltametrija, vlasnost tla, emisija CO2 i bioaktivnost u tlu….mogucnosti su neogranicene) sa integracijom cloud sustava, znanstvene suradnje koja je dosad nevidjena (frictionless), alata za analizu podataka, script composer (drag&drop), macro designer za simplifikaciju izvodjenja experimenata i sl…
  Ako vam fali ideja za smislene projekte slobondno se javite…
  A sve pociva na arduino bazi!

  • Ali sam u Popovaču upravo njima, to je bila ujedno i prva donacija!, donirao opremu, uključivo i jednog Arduino robota 🙂

 4. Kako napreduje projekt? Imate li u planu kakvo natjecanje po zadanom temi ili nešto slično? Primate li u društvo i manju obiteljsku ćeliju? Ipak je obitelj temeljna zajednica, a prostorno, organizacijski i financijski zahtjevi za obiteljske projekte ipak su malo jednostavniji.

Odgovorite!

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.